Dlaczego
elektromobilność
jest ważna?

Jakie są jej zalety?

Współczesne społeczeństwa na całym świecie przechodzą w ostatnich latach dynamiczne zmiany. Zmienia się ich postrzeganie np. kwestii ochrony środowiska i zagadnień związanych z współdzieleniem, czy w końcu myślenie o przyszłości następnych pokoleń. Jednym z najbardziej widocznych na całym świecie przykładów „nowego myślenia” o współczesności i przyszłości jest ofensywa elektromobilności.

Zalety samochodów elektrycznych

Licznik na desce rozdzielczej

Rozpowszechnienie się pojazdów elektrycznych niesie za sobą przede wszystkim nadzieję na zatrzymanie degradacji środowiska i zanieczyszczenia powietrza. Im więcej samochodów napędzanych silnikami spalinowymi zostanie zastąpione pojazdami elektrycznymi, tym mniej szkodliwych substancji - zanieczyszczeń w postaci pyłu zawieszonego oraz gazów, przede wszystkim tlenków azotu i tlenków siarki - trafi do powietrza, którym oddychamy.  Jest to największa zaleta elektromobilności – z punktu widzenia oddziaływania na środowisko.  Zmniejszy się również emisja gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla i ozonu. Pamiętać przy tym należy również o znacznie wyższej sprawności pojazdów elektrycznych jeśli chodzi o wykorzystanie energii napędowej. Podczas gdy klasyczny silnik spalinowy pracuje ze sprawnością ok. 20%, to silnik elektryczny na przemieszczanie pojazdu zużywa aż 85% dostarczonej energii. Elektromobilność zmniejsza uzależnienie pojazdów od paliw kopalnych, a w miastach, w których pojazdy elektryczne są coraz bardziej popularne, prowadzi do zdecydowanego obniżenia poziomu hałasu.  

Oszczędności z elektromobilności

Elektromobilność to jednak nie tylko równowaga środowiskowa, ale także oszczędność dla portfela właściciela takiego pojazdu. Dzięki niższym kosztom paliwa i eksploatacji niż w samochodach spalinowych, można znacznie obniżyć koszty indywidualnego transportu. Wg. niektórych wyliczeń przejechanie 100 km na napędzie elektrycznym to ok. ¼ kosztu pokonania takiej samej odległości samochodem z napędem spalinowym. Oszczędności jest jeszcze więcej. Samochód elektryczny nie potrzebuje bowiem tak rozbudowanych czynności serwisowych jak auto spalinowe. Nie trzeba wymieniać w nim oleju, filtrów, rozrządu, pasków itp. Wystarczy dbać i serwisować układ hamulcowy, opony i filtr kabinowy.

Rewolucja w transporcie miejskim

Auto jadące w tunelu

Elektromobilność to też zmiana modelu funkcjonowania społeczeństw, zwłaszcza tych zamieszkujących duże skupiska miejskie. To właśnie miasta i metropolie w coraz większym stopniu stawiają na elektromobilność zmierzając do rewolucji jeśli chodzi o transport publiczny i indywidualny. Mają na to wpływ wymogi środowiskowe, postęp technologiczny oraz malejące koszty zakupu pojazdów elektrycznych. Coraz częściej też mamy do czynienia z problemem korków oraz brakiem miejsc parkingowych, a wiele miast ze względu na zanieczyszczenie środowiska wyznaczyło tzw. strefy niskiej emisji, niedostępne dla konwencjonalnych pojazdów spalinowych, ale wstęp do których mają auta elektryczne.

Odpowiedzią na te problemy i nowe możliwości może być np. tzw. car-sharing, czyli wspólne korzystanie z różnych form transportu – przede wszystkim elektrycznego. Dla ludzi rezygnacja z użytkowania własnego samochodu nie jest już problemem, o ile wiązać się będzie z takimi benefitami jak obniżenie kosztów lub rozwiązanie problemów braku miejsc parkingowych. Co więcej, kierowca korzystający z auta na minuty nie musi martwić się o opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu, płatnościami za parking, kosztami napraw czy też zakupu paliwa lub energii elektrycznej.

Nieporównywany komfort jazdy

Jazda samochodem elektrycznym to także ogromny komfort. Osoby na co dzień korzystające z „elektryków” często jako pierwszą zaletę posiadania takiego samochodu wymieniają właśnie wygodę jazdy. Nie ma hałasu wynikającego z pracy silnika spalinowego, dostępna moc pojazdu nie zależy od aktualnej prędkości i przełożenia skrzyni biegów – od razu dysponuje się pełną mocą silnika.